Wesleyan University / CT Swimming - Site License       7/29/2012 - 20:08PM
        2012 Long Course Age Group Championship, Sanction #: L12-30        
 
 Event 111  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Zone: Z 2:16.99
  2011 Winner: # 2:11.51            Theresa Goehring
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Spillane, Mary         15 SEA               2:12.56    2:10.20#  20  
                 30.46      1:03.98 (33.52)
        1:37.13 (33.15)     2:10.20 (33.07)
  2 Lajoie, Juliette       16 BEAR              2:11.63    2:10.41#  17  
                 30.49      1:03.50 (33.01)
        1:37.53 (34.03)     2:10.41 (32.88)
  3 Goehring, Theresa      17 CAT               2:15.07    2:11.36#  16  
                 30.41      1:03.82 (33.41)
        1:38.35 (34.53)     2:11.36 (33.01)
  4 Lu, Anna               16 WAC               2:11.33    2:12.59Z  15  
                 30.75      1:04.09 (33.34)
        1:38.48 (34.39)     2:12.59 (34.11)
  5 Lajoie, Emily          17 BEAR              2:14.90    2:13.85Z  14  
                 30.96      1:04.82 (33.86)
        1:39.14 (34.32)     2:13.85 (34.71)
  6 Rossi, Marissa         17 BRS               2:13.30    2:14.57Z  13  
                 30.93      1:04.92 (33.99)
        1:40.21 (35.29)     2:14.57 (34.36)
  7 Dale, Siobhan          15 BEAR              2:15.89    2:15.09Z  12  
                                1:04.53 ( )
        1:39.93 (35.40)     2:15.09 (35.16)
  8 McKenna, Mary          17 SNCO              2:15.62    2:18.24   11  
                 31.28      1:05.95 (34.67)
        1:41.52 (35.57)     2:18.24 (36.72)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Krajcik, Katherine     16 SNCO              2:15.94    2:13.53Z   9  
                 30.44      1:03.85 (33.41)
        1:38.34 (34.49)     2:13.53 (35.19)
 10 Rice, Jillian          15 SEAU              2:15.94    2:14.01Z   7  
                 30.91      1:04.68 (33.77)
        1:40.01 (35.33)     2:14.01 (34.00)
 11 Randall, Celia         16 BEAR              2:16.25    2:15.76Z   6  
                 31.29      1:05.40 (34.11)
        1:40.15 (34.75)     2:15.76 (35.61)
 12 Naumann, Erica         17 SNCO              2:16.88    2:16.81Z   5  
                 31.73      1:06.16 (34.43)
        1:42.17 (36.01)     2:16.81 (34.64)
 13 Miller, Bridget        16 BEAR              2:18.01    2:16.91Z   4  
                 31.71      1:06.84 (35.13)
        1:41.88 (35.04)     2:16.91 (35.03)
 14 Hartigan, Erin         15 BEAR              2:18.07    2:17.99    3  
                 31.67      1:06.69 (35.02)
        1:42.47 (35.78)     2:17.99 (35.52)
 15 Wolek, Caroline        15 CAT               2:16.41    2:18.04    2  
                 31.61      1:05.82 (34.21)
        1:42.30 (36.48)     2:18.04 (35.74)
 16 Dibella, Maria         15 SNCO              2:16.76    2:18.21    1  
                 31.52      1:06.60 (35.08)
        1:42.34 (35.74)     2:18.21 (35.87)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 15 Feeley, Ellen          18 GYWU              2:17.85             
                 31.62      1:06.73 (35.11)
        1:42.75 (36.02)     2:17.85 (35.10)
 18 Gray, Megan            18 SHKS              2:18.95             
                 31.25      1:05.86 (34.61)
        1:42.61 (36.75)     2:18.95 (36.34)
 19 McClure, Hayley        16 WHAT              2:19.22             
                 31.81      1:06.48 (34.67)
        1:43.52 (37.04)     2:19.22 (35.70)
 20 Titterton, Rebecca     15 UAC               2:19.29             
                 32.47      1:07.55 (35.08)
        1:44.26 (36.71)     2:19.29 (35.03)
 21 Merkle, Tara           16 SEA               2:19.35             
                 31.33      1:05.78 (34.45)
        1:42.74 (36.96)     2:19.35 (36.61)
 22 Costello, Denise       16 CDOG              2:20.21             
                 32.52      1:08.25 (35.73)
        1:44.37 (36.12)     2:20.21 (35.84)
 23 Maciag, Eliza          17 WHAT              2:20.45             
                 31.06      1:06.96 (35.90)
        1:43.97 (37.01)     2:20.45 (36.48)
 24 Pond, Chelsea          16 SEAU              2:20.53             
                 32.23      1:08.30 (36.07)
        1:45.48 (37.18)     2:20.53 (35.05)
 25 Aliapoulios, Alex      16 NCY               2:20.76             
                 31.59      1:06.39 (34.80)
        1:44.12 (37.73)     2:20.76 (36.64)
 26 Bragg, Alexa           16 SEA               2:21.20             
                 32.03      1:06.99 (34.96)
      2:21.20 (1:14.21)                    
 27 Hird, Meredith         15 CAT               2:21.50             
                 33.26      1:09.64 (36.38)
        1:46.88 (37.24)     2:21.50 (34.62)
 28 Rasile, Christine      17 BRS               2:21.78             
                 33.03      1:09.31 (36.28)
        1:45.75 (36.44)     2:21.78 (36.03)
 29 Wimer, Gabrielle       17 WRAT              2:21.80             
                 33.56      1:09.50 (35.94)
        1:46.70 (37.20)     2:21.80 (35.10)
 30 Raynor, Abby           17 BRS               2:22.09             
                 33.05      1:09.06 (36.01)
        1:45.95 (36.89)     2:22.09 (36.14)
 31 Knippenberg, Jaime     16 RAC               2:22.10             
                 32.60      1:08.62 (36.02)
        1:45.20 (36.58)     2:22.10 (36.90)
 32 Stobbie, Julia         16 PSDY              2:22.16             
                 32.37      1:08.00 (35.63)
        1:45.53 (37.53)     2:22.16 (36.63)
 33 Belanger, Jennifer     17 SNCO              2:22.17             
                 33.27      1:08.63 (35.36)
        1:46.05 (37.42)     2:22.17 (36.12)
 34 Purvis, Maggie         15 CAT               2:22.24             
                 31.77      1:08.28 (36.51)
        1:44.91 (36.63)     2:22.24 (37.33)
 35 Fusco, Abbey           16 CAT               2:22.65             
                 31.77      1:07.52 (35.75)
        1:44.61 (37.09)     2:22.65 (38.04)
 35 Egan, Cara             17 NCY               2:22.65             
                 32.32      1:07.98 (35.66)
        1:46.07 (38.09)     2:22.65 (36.58)
 37 Ferrarie, Stephanie    16 WCYM              2:24.22             
                 33.31      1:10.02 (36.71)
        1:47.73 (37.71)     2:24.22 (36.49)
 38 Lisitsin, Katerina     16 CAT               2:24.84             
                 33.31      1:10.43 (37.12)
        1:46.99 (36.56)     2:24.84 (37.85)
 39 Henry, Alexis          18 VSYM              2:26.22             
                 33.34      1:10.39 (37.05)
        1:47.87 (37.48)     2:26.22 (38.35)
 40 Stone, Rachael         15 CDOG              2:27.91             
                 32.46      1:08.99 (36.53)
        1:47.48 (38.49)     2:27.91 (40.43)
 
                Women - Team Rankings - Through Event 111                
 
  1. Aquabears                        1339   2. Wilton Y Wahoos Swim Club      1288.5
  3. Cougar Aquatic Team             739.5   4. Ridgefield Aquatic Club           689
  5. West Hartford Aquatic Team        617   6. Greenwich Ywca Dolphins Swm Tm    581
  7. Cheshire Y/Sea Dog  Swim Club   527.5   8. Hopkins Mariner Swim Team         394
  9. Shelton Monroe Swim Team          366  10. YMCA Of Greenwich Marlins         361
 11. SoNoCo Swim Club                  332  12. Meriden Silver Fins               304
 13. New Canaan YMCA Caimans           265  14. Westport/Weston Family Y Swim   251.5
 15. Zeus Swim Team                    217  16. Piranha Swimming @ Darien YMCA    199
 17. Soundview Stingrays Swimming      176  18. Shoreline Elite Aquatics          149
 19. Woodbridge Aquatic Club           120  20. Connecticut Aquatic Club          107
 20. Charter Oak Aquatics              107  22. University Aquatic Club            89
 23. Amity Regional Aquatic Club        82  24. Sharks Swim Team, Inc              81
 24. Omni                               81  26. Western CT YMCA Mako Swim Team     75
 27. Valley Shore YMCA Marlins        59.5  28. Panther Aquatic Club               57
 29. Glastonbury Swim Team              54  30. Weston Swimming Inc.               47
 31. Windsor Water Rat Express          40  32. Aqua-Jets Swim Club                36
 33. Trumbull Pisces                    32  34. Wallingford YMCA Dolphins        31.5
 35. Nutmeg Aquatics                    26  36. New Fairfield Aqua Flyers          23
 37. Hamden-North Haven Swimming        22  37. Laurel E Hartford YMCA             22
 39. Farmington Valley YMCA Tsunami     14  40. Central CT Aquatics Team            5
 41. Manchester Swim Club                4  42. Italian Center Swim Club            3
 43. Spartan Aquatics                    1