Wesleyan University / CT Swimming - Site License       7/29/2012 - 20:08PM
        2012 Long Course Age Group Championship, Sanction #: L12-30        
 
 Event 106  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
  Res. Record: % 1:08.06  2007      Christian Higgins, NCY
    CT Record: ! 1:09.08  2008      Eric Holden, ARAC
         Zone: Z 1:17.99
  2011 Winner: # 1:13.24            Iain Edmundson
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Garrelts, Cameron      14 CAT               1:15.38    1:11.55#  20  
                 34.25      1:11.55 (37.30)
  2 Gay, Sean              13 SNCO              1:15.16    1:14.03Z  17  
                 35.55      1:14.03 (38.48)
  3 Knapp, Harrison        14 WYW               1:14.73    1:15.01Z  16  
                 34.68      1:15.01 (40.33)
  4 Fachko, Trevor         13 OAKU              1:16.22    1:15.33Z  15  
                 35.04      1:15.33 (40.29)
  5 Fuchs, Peter           14 VSYM              1:16.12    1:15.72Z  14  
                 35.65      1:15.72 (40.07)
  6 Kulp, William          14 NFAF              1:16.68    1:15.74Z  13  
                 35.53      1:15.74 (40.21)
  7 Garbee, Stefan         13 WYW               1:16.24    1:15.99Z  12  
                 36.14      1:15.99 (39.85)
  8 Li, Michael            13 WCYM              1:16.43    1:16.79Z  11  
                 36.04      1:16.79 (40.75)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Malone, Christian      13 FVYM              1:18.13    1:16.83Z   9  
                 35.95      1:16.83 (40.88)
 10 Rinald, John           14 WHAT              1:18.22    1:18.35    7  
                 35.73      1:18.35 (42.62)
 11 Madalena, Cory         13 WWRX              1:17.85    1:18.48    6  
                 37.15      1:18.48 (41.33)
 12 Ignatov, Alexander     14 SEAU              1:17.90    1:18.64    5  
                 35.61      1:18.64 (43.03)
 13 Molnar, Matthew        13 CDOG              1:18.25    1:18.92    4  
                 37.80      1:18.92 (41.12)
 14 Donovan, Colin         14 NCY               1:17.27    1:19.61    3  
                 37.59      1:19.61 (42.02)
 15 Barrios, Gilmar        14 PSDY              1:19.24    1:20.56    2  
                 36.72      1:20.56 (43.84)
 16 DiCapua, Luca          13 NCY               1:19.44    1:21.73    1  
                 38.10      1:21.73 (43.63)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Groenhout, Thomas      13 CAT               1:19.66             
                 37.25      1:19.66 (42.41)
 18 Vander Vos, Preston    14 WWRX              1:20.00             
                 37.83      1:20.00 (42.17)
 19 McGuire, Remy          14 GYWD              1:20.08             
                 37.41      1:20.08 (42.67)
 20 King, Joshua           14 GRYM              1:20.42             
                 37.61      1:20.42 (42.81)
 21 Warner, Ray            13 GYWD              1:20.56             
                 37.64      1:20.56 (42.92)
 22 Yeung, Singhei         13 VSYM              1:21.21             
                 38.24      1:21.21 (42.97)
 23 Giller, Robby          13 WYW               1:22.07             
                 38.55      1:22.07 (43.52)
 24 Ambrosey, Adam         14 SNCO              1:22.08             
                 38.44      1:22.08 (43.64)
 25 Saperstein, Harry      13 FVYM              1:23.45             
                 38.61      1:23.45 (44.84)
 26 Lewis, Aedan           13 GYWD              1:23.50             
                 37.87      1:23.50 (45.63)
 27 Driscoll, Robert       14 CDOG              1:23.53             
                 39.41      1:23.53 (44.12)
 28 Riina, Michael         13 SMST              1:23.55             
                 39.18      1:23.55 (44.37)
 29 Dustin, John           14 GYWD              1:23.76             
                 40.98      1:23.76 (42.78)
 30 Wang, William          14 WAC               1:23.86             
                 39.53      1:23.86 (44.33)
 31 Pimer, Mike            14 CCAT              1:25.18             
                 38.36      1:25.18 (46.82)
 32 Rath, Spandan          13 WHAT              1:25.96             
                 40.78      1:25.96 (45.18)
 33 Lafky, Chris           14 WCYM              1:27.54             
                 41.25      1:27.54 (46.29)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 106                 
 
  1. Wilton Y Wahoos Swim Club        1260   2. Greenwich Ywca Dolphins Swm Tm   1045
  3. Ridgefield Aquatic Club          1020   4. Cougar Aquatic Team             754.5
  5. Cheshire Y/Sea Dog  Swim Club     641   6. YMCA Of Greenwich Marlins         579
  7. SoNoCo Swim Club                  437   8. West Hartford Aquatic Team        383
  9. Piranha Swimming @ Darien YMCA    233  10. Woodbridge Aquatic Club           229
 11. Glastonbury Swim Team             226  12. Windsor Water Rat Express         221
 13. Zeus Swim Team                  218.5  14. New Canaan YMCA Caimans           204
 15. Westport/Weston Family Y Swim     202  16. Aquabears                         193
 17. Shelton Monroe Swim Team          184  17. Connecticut Aquatic Club          184
 19. Western CT YMCA Mako Swim Team    169  20. Sharks Swim Team, Inc             168
 21. Soundview Stingrays Swimming      144  22. Charter Oak Aquatics              118
 23. Meriden Silver Fins                95  24. Shoreline Elite Aquatics           94
 25. New Fairfield Aqua Flyers          87  26. Farmington Valley YMCA Tsunami     83
 27. Laurel E Hartford YMCA             62  28. Wallingford YMCA Dolphins          57
 29. Valley Shore YMCA Marlins          53  30. University Aquatic Club            52
 31. Panther Aquatic Club               48  32. Hamden-North Haven Swimming        35
 33. Thames Aquatic Club                29  34. Hamden Hall Acquatic Club          26
 35. Weston Swimming Inc.               24  36. Central CT Aquatics Team           13
 37. Hopkins Mariner Swim Team          12  38. Nutmeg Aquatics                    11
 39. Omni                                9  39. Manchester Swim Club                9
 41. Italian Center Swim Club            1