Wesleyan University / CT Swimming - Site License       7/29/2012 - 20:08PM
        2012 Long Course Age Group Championship, Sanction #: L12-30        
 
 Event 103  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
         Zone: Z 2:35.49
  2011 Winner: # 2:23.43            Theresa Goehring
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Goehring, Theresa      17 CAT               2:32.29    2:24.60Z  20  
                 33.84      1:10.38 (36.54)
        1:47.59 (37.21)     2:24.60 (37.01)
  2 Spillane, Mary         15 SEA               2:27.73    2:24.66Z  17  
                 34.39      1:11.32 (36.93)
        1:48.26 (36.94)     2:24.66 (36.40)
  3 McNary, Coral          16 CAT               2:28.67    2:28.76Z  16  
                 35.19      1:12.64 (37.45)
        1:50.69 (38.05)     2:28.76 (38.07)
  4 Lajoie, Kelly          15 BEAR              2:30.23    2:28.96Z  15  
                 34.79      1:12.05 (37.26)
        1:50.27 (38.22)     2:28.96 (38.69)
  5 Jackson, Olivia        17 NCY               2:31.29    2:29.54Z  14  
                 35.07      1:12.72 (37.65)
        1:51.49 (38.77)     2:29.54 (38.05)
  6 Bragg, Alexa           16 SEA               2:29.86    2:29.65Z  13  
                 34.67      1:11.82 (37.15)
        1:50.47 (38.65)     2:29.65 (39.18)
  7 Purvis, Maggie         15 CAT               2:27.85    2:30.54Z  12  
                 35.11      1:13.71 (38.60)
        1:52.81 (39.10)     2:30.54 (37.73)
  8 Hendershot, Claire     17 CAT               2:34.67    2:33.61Z  11  
                 35.15      1:13.10 (37.95)
        1:54.37 (41.27)     2:33.61 (39.24)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Maciag, Eliza          17 WHAT              2:35.64    2:32.24Z   9  
                 34.70      1:14.35 (39.65)
        1:54.31 (39.96)     2:32.24 (37.93)
 10 Westcott, Erin         18 SNCO              2:37.14    2:32.51Z   7  
                 36.18      1:14.91 (38.73)
        1:53.78 (38.87)     2:32.51 (38.73)
 11 Lenkeit, Christine     16 SNCO              2:34.89    2:34.74Z   6  
                 36.31      1:15.20 (38.89)
        1:55.05 (39.85)     2:34.74 (39.69)
 12 Kenney, Alison         15 SNCO              2:36.76    2:35.68    5  
                 36.29      1:15.18 (38.89)
        1:56.06 (40.88)     2:35.68 (39.62)
 13 Demers, Kailey         15 WWRX              2:37.11    2:36.72    4  
                 36.65      1:16.20 (39.55)
        1:57.15 (40.95)     2:36.72 (39.57)
 14 Belliveau, Megan       16 CAT               2:36.09    2:36.74    3  
                 35.84      1:15.08 (39.24)
        1:55.54 (40.46)     2:36.74 (41.20)
 15 Cooper, Lauren         15 OAKU              2:38.37    2:36.80    2  
                 36.45      1:16.03 (39.58)
        1:58.18 (42.15)     2:36.80 (38.62)
 16 Donovan, Erin          17 UAC               2:37.00    2:37.64    1  
                 35.57      1:15.65 (40.08)
        1:56.82 (41.17)     2:37.64 (40.82)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 16 Ego, Stephanie         17 SHKS              2:38.26             
                 37.58      1:17.13 (39.55)
        1:58.61 (41.48)     2:38.26 (39.65)
 18 Fusco, Abbey           16 CAT               2:38.63             
                 35.48      1:14.60 (39.12)
        1:55.99 (41.39)     2:38.63 (42.64)
 19 Antonellis, Stephanie  18 ARAC              2:39.38             
                 37.09      1:18.59 (41.50)
        1:59.35 (40.76)     2:39.38 (40.03)
 20 Randall, Celia         16 BEAR              2:39.57             
                 37.24      1:16.75 (39.51)
        1:58.41 (41.66)     2:39.57 (41.16)
 21 Lisitsin, Katerina     16 CAT               2:39.95             
                 37.15      1:16.23 (39.08)
        1:58.33 (42.10)     2:39.95 (41.62)
 22 Ambrosey, Natalie      15 SNCO              2:39.96             
                 38.50      1:20.28 (41.78)
        1:59.85 (39.57)     2:39.96 (40.11)
 23 Hodes, Shoshana        16 OMNI              2:40.43             
                 38.34      1:18.88 (40.54)
        1:59.47 (40.59)     2:40.43 (40.96)
 24 Brown, Anna            16 WCYM              2:40.65             
                 36.68      1:16.99 (40.31)
        2:00.18 (43.19)     2:40.65 (40.47)
 25 Valedon, Kelli         16 RAC               2:40.82             
                 37.36      1:18.81 (41.45)
        1:59.48 (40.67)     2:40.82 (41.34)
 25 Stobbie, Julia         16 PSDY              2:40.82             
                 37.71      1:17.10 (39.39)
        1:59.57 (42.47)     2:40.82 (41.25)
 27 Siriano, Kaitlyn       18 SMST              2:42.03             
                 37.62      1:17.68 (40.06)
        1:59.86 (42.18)     2:42.03 (42.17)
 28 Kearney, Elizabeth     15 PSDY              2:42.21             
                 36.94      1:16.82 (39.88)
        2:00.27 (43.45)     2:42.21 (41.94)
 29 Crespo, Janel          16 HHAC              2:42.55             
                 35.25      1:14.97 (39.72)
        1:57.97 (43.00)     2:42.55 (44.58)
 30 Wolfe, Clara           16 WCYM              2:43.77             
                 38.29      1:19.60 (41.31)
        2:02.07 (42.47)     2:43.77 (41.70)
 31 Armstrong, Hannah      16 WYW               2:43.88             
                 37.34      1:19.46 (42.12)
        2:01.70 (42.24)     2:43.88 (42.18)
 32 Stewart, Jesse         15 GRYM              2:43.94             
                 37.27      1:17.47 (40.20)
        2:01.41 (43.94)     2:43.94 (42.53)
 33 Sowka, Alena           17 SEAU              2:45.16             
                 38.48      1:19.86 (41.38)
        2:02.36 (42.50)     2:45.16 (42.80)
 34 Buckridge, Emma        15 LEHY              2:50.03             
                 40.53      1:23.48 (42.95)
        2:07.57 (44.09)     2:50.03 (42.46)
 -- Dube, Cara             16 ARAC                  DQ              
 -- Dibella, Maria         15 SNCO                  DQ              
                 35.17      1:14.44 (39.27)
        1:54.01 (39.57)          DQ (38.43)
 -- McClure, Hayley        16 WHAT                                  
 
                Women - Team Rankings - Through Event 103                
 
  1. Aquabears                        1263   2. Wilton Y Wahoos Swim Club      1236.5
  3. Cougar Aquatic Team             709.5   4. Ridgefield Aquatic Club           655
  5. Greenwich Ywca Dolphins Swm Tm    579   6. West Hartford Aquatic Team        564
  7. Cheshire Y/Sea Dog  Swim Club   527.5   8. Hopkins Mariner Swim Team         370
  9. Shelton Monroe Swim Team          362  10. YMCA Of Greenwich Marlins         361
 11. SoNoCo Swim Club                  306  12. Meriden Silver Fins               279
 13. New Canaan YMCA Caimans           253  14. Westport/Weston Family Y Swim   235.5
 15. Zeus Swim Team                    217  16. Piranha Swimming @ Darien YMCA    176
 17. Soundview Stingrays Swimming      163  18. Shoreline Elite Aquatics          129
 19. Woodbridge Aquatic Club           102  20. Charter Oak Aquatics               91
 21. Connecticut Aquatic Club           84  22. Omni                               81
 22. Sharks Swim Team, Inc              81  24. Amity Regional Aquatic Club        75
 25. Western CT YMCA Mako Swim Team     66  26. University Aquatic Club            59
 27. Valley Shore YMCA Marlins        55.5  28. Glastonbury Swim Team              54
 29. Weston Swimming Inc.               47  30. Panther Aquatic Club               42
 31. Aqua-Jets Swim Club                36  32. Trumbull Pisces                    32
 33. Wallingford YMCA Dolphins        31.5  34. Nutmeg Aquatics                    26
 35. Windsor Water Rat Express          24  36. New Fairfield Aqua Flyers          23
 37. Laurel E Hartford YMCA             22  37. Hamden-North Haven Swimming        22
 39. Farmington Valley YMCA Tsunami     14  40. Central CT Aquatics Team            5
 41. Manchester Swim Club                4  42. Italian Center Swim Club            3
 43. Spartan Aquatics                    1