Wesleyan University / CT Swimming - Site License       7/29/2012 - 20:08PM
        2012 Long Course Age Group Championship, Sanction #: L12-30        
 
 Event 97  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
  Res. Record: % 1:02.04  2009      Dana Grindall, SNCO
    CT Record: ! 1:03.17  2009      Dana Grindall, SNCO
         Zone: Z 1:11.29
  2011 Winner: # 1:08.05            Lindsay Smalec
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Langley, Asia          14 CAC               1:08.11    1:06.34#  20  
                 30.59      1:06.34 (35.75)
  2 Hayes, Sophie          13 RAC               1:07.98    1:08.09Z  17  
                 32.18      1:08.09 (35.91)
  3 Black, Gabbie          13 BEAR              1:10.34    1:08.67Z  16  
                 32.38      1:08.67 (36.29)
  4 Perrotta, Brooke       13 CAT               1:09.82    1:08.99Z  15  
                 31.97      1:08.99 (37.02)
  5 Sargent, Elizabeth     13 WYW               1:11.41    1:09.58Z  14  
                 32.43      1:09.58 (37.15)
  6 Even, Caroline         14 LEHY              1:10.01    1:09.60Z  13  
                 31.62      1:09.60 (37.98)
  7 Egan, Meghan           14 NCY               1:11.17    1:10.39Z  12  
                 32.54      1:10.39 (37.85)
  8 Pringle, Laura         13 CDOG              1:11.66    1:10.73Z  11  
                 32.97      1:10.73 (37.76)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Lasto, Megan           13 ARAC              1:11.98    1:11.50    9  
                 33.61      1:11.50 (37.89)
 10 Lasto, Maggie          13 ARAC              1:13.81    1:11.54    7  
                 34.13      1:11.54 (37.41)
 11 Pinela, Sona           14 OMNI              1:12.35    1:11.64    6  
                 33.11      1:11.64 (38.53)
 12 Proctor, Issy          13 WYW               1:12.40    1:11.70    5  
                 33.91      1:11.70 (37.79)
 13 Kaliff, Rebecca        14 SNCO              1:12.33    1:11.72    4  
                 33.09      1:11.72 (38.63)
 14 Dale, Mckenna          13 BEAR              1:13.19    1:12.48    3  
                 33.96      1:12.48 (38.52)
 15 MacNeil, Paige         14 BRS               1:13.62    1:12.84    2  
                 34.33      1:12.84 (38.51)
 16 Tiernan, Tara          13 WHAT              1:13.46    1:13.41    1  
                 33.89      1:13.41 (39.52)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Coyne, Aileen          14 WRAT              1:13.82             
                 33.01      1:13.82 (40.81)
 18 Ferreira, Courtney     14 PSDY              1:13.84             
                 34.63      1:13.84 (39.21)
 19 Smith, Olivia          13 HMST              1:13.89             
                 33.91      1:13.89 (39.98)
 20 Orem, Maggie           14 PSDY              1:13.94             
                 34.20      1:13.94 (39.74)
 21 Hallisey, Olivia       14 GYWD              1:14.01             
                 33.50      1:14.01 (40.51)
 22 Romansky, Sabrina      13 SMST              1:14.02             
                 35.32      1:14.02 (38.70)
 23 Gurley, Cameron        14 WYW               1:14.14             
                 33.76      1:14.14 (40.38)
 24 Bittel, Kelsey         14 SHKS              1:14.67             
                 34.68      1:14.67 (39.99)
 25 Bravo, Sophie          13 OAK               1:14.73             
                 34.57      1:14.73 (40.16)
 26 Nelson, Hannah         13 OAK               1:14.82             
                 34.11      1:14.82 (40.71)
 27 Hylan, Kimberly        13 WHAT              1:14.95             
                 33.77      1:14.95 (41.18)
 28 Cai, Michelle          13 RAC               1:15.18             
                 35.13      1:15.18 (40.05)
 29 Furano, Ally           13 GRYM              1:15.40             
                 34.51      1:15.40 (40.89)
 30 Earley, Erin           13 HMST              1:15.44             
                 35.35      1:15.44 (40.09)
 31 Snyder, Hayley         13 RAC               1:15.56             
                 34.38      1:15.56 (41.18)
 32 Alvarado, Kate         13 WAC               1:15.82             
                 35.75      1:15.82 (40.07)
 33 Smith, Natalie         13 LEHY              1:15.84             
                 34.50      1:15.84 (41.34)
 34 Stobbie, Belle         14 PSDY              1:16.60             
                 35.26      1:16.60 (41.34)
 35 Shea, Olivia           14 OAK               1:17.41             
                 35.35      1:17.41 (42.06)
 36 Holmquist, Emma        14 WYW               1:17.96             
                 34.97      1:17.96 (42.99)
 37 Arman, Hannah          13 WRAT              1:18.54             
                 35.29      1:18.54 (43.25)
 38 Ettinger, Audrey       14 NCY               1:19.07             
                 37.99      1:19.07 (41.08)
 -- Alquist, Annie         14 WHAT                 DFS              
 
                Women - Team Rankings - Through Event 97                 
 
  1. Wilton Y Wahoos Swim Club      1190.5   2. Aquabears                        1170
  3. Cougar Aquatic Team             647.5   4. Ridgefield Aquatic Club           643
  5. Greenwich Ywca Dolphins Swm Tm    579   6. Cheshire Y/Sea Dog  Swim Club   525.5
  7. West Hartford Aquatic Team        517   8. Shelton Monroe Swim Team          362
  9. YMCA Of Greenwich Marlins         361  10. Hopkins Mariner Swim Team         360
 11. SoNoCo Swim Club                  282  12. Meriden Silver Fins               279
 13. Westport/Weston Family Y Swim   235.5  14. New Canaan YMCA Caimans           225
 15. Zeus Swim Team                    214  16. Soundview Stingrays Swimming      163
 17. Piranha Swimming @ Darien YMCA    155  18. Woodbridge Aquatic Club           102
 19. Shoreline Elite Aquatics           99  20. Charter Oak Aquatics               91
 21. Connecticut Aquatic Club           84  22. Omni                               81
 23. Western CT YMCA Mako Swim Team     66  24. Amity Regional Aquatic Club        64
 24. Sharks Swim Team, Inc              64  26. University Aquatic Club            58
 27. Valley Shore YMCA Marlins        55.5  28. Glastonbury Swim Team              54
 29. Weston Swimming Inc.               47  30. Panther Aquatic Club               42
 31. Trumbull Pisces                    32  32. Wallingford YMCA Dolphins        31.5
 33. Aqua-Jets Swim Club                29  34. Nutmeg Aquatics                    26
 35. New Fairfield Aqua Flyers          23  36. Laurel E Hartford YMCA             22
 36. Hamden-North Haven Swimming        22  38. Windsor Water Rat Express          20
 39. Farmington Valley YMCA Tsunami     14  40. Central CT Aquatics Team            5
 41. Manchester Swim Club                4  42. Italian Center Swim Club            3