Wesleyan University / CT Swimming - Site License       7/28/2012 - 17:09PM
        2012 Long Course Age Group Championship, Sanction #: L12-30        
 
 Event 80  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
  Res. Record: % 1:14.53  2001      Eric Ress, LEHY
    CT Record: ! 1:15.34  2001      Eric Ress, LEHY
         Zone: Z 1:25.69
  2011 Winner: # 1:21.81            Billy Regan
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Montesi, William        9 GYWD              1:23.52    1:23.27Z  20  
                 41.41      1:23.27 (41.86)
  2 Marsella, Jason         9 GRYM              1:26.36    1:23.49Z  17  
                 41.77      1:23.49 (41.72)
  3 Cai, Victor            10 RAC               1:21.98    1:23.81Z  16  
                 40.95      1:23.81 (42.86)
  4 Welch, R.J.            10 WYW               1:25.39    1:23.90Z  15  
                 40.59      1:23.90 (43.31)
  5 Oehmler, Jackson       10 NCY               1:12.82Y   1:24.23Z  14  
                 40.82      1:24.23 (43.41)
  6 Dauser, Chris          10 ZEUS              1:24.59    1:24.69Z  13  
                 42.49      1:24.69 (42.20)
  7 Cotter, Colin          10 RAC               1:27.06    1:25.96   12  
                 41.71      1:25.96 (44.25)
  8 Hruska, Luke           10 RAC               1:27.53    1:26.05   11  
                 43.32      1:26.05 (42.73)
  9 Murray, Ethan          10 RAC               1:28.96    1:27.48    9  
                 41.87      1:27.48 (45.61)
 10 Erickson, Spencer      10 PSDY              1:33.47    1:27.54    7  
                 42.19      1:27.54 (45.35)
 11 Snyder, Nate           10 WYW               1:31.53    1:28.78    6  
                 42.87      1:28.78 (45.91)
 12 Chen, Dan              10 VSYM              1:29.58    1:30.01    5  
                 44.07      1:30.01 (45.94)
 13 Zhu, William            9 WAC               1:31.82    1:30.90    4  
                 45.14      1:30.90 (45.76)
 14 Williams, Xavier       10 TDSU              1:32.35    1:31.98    3  
                 44.17      1:31.98 (47.81)
 15 De Vos, Mathis         10 WRAT              1:36.04    1:32.50    2  
                 46.31      1:32.50 (46.19)
 16 Farquharson, Duncan     9 UN 1              1:34.35    1:32.68    1  
                 45.97      1:32.68 (46.71)
 17 Colwell, Patrick       10 NCY               1:36.08    1:33.04  
                 46.31      1:33.04 (46.73)
 18 Cotter, Michael         9 RAC               1:34.24    1:33.08  
                 46.54      1:33.08 (46.54)
 19 Sicignano, Tyler        8 WYW               1:35.36    1:33.39  
                 45.95      1:33.39 (47.44)
 20 Chen, Mark              9 GRYM              1:34.44    1:33.97  
                 45.75      1:33.97 (48.22)
 21 Ye, Alexander           9 GYWD              1:34.05    1:34.50  
                 47.56      1:34.50 (46.94)
 22 Johnston, Finn          9 WRAT              1:35.23    1:34.58  
                 47.35      1:34.58 (47.23)
 23 Chang, Bobby           10 WYW               1:35.53    1:34.73  
                 48.07      1:34.73 (46.66)
 24 Hazlett, Alex           8 GYWD              1:32.81    1:35.64  
 25 DiDomenico, Adam        9 WDOL              1:36.12    1:35.81  
                 46.65      1:35.81 (49.16)
 26 Rogers, Jack           10 WRAT              1:35.16    1:36.93  
                 46.61      1:36.93 (50.32)
 27 Rogers, Sean            8 WRAT              1:32.68    1:38.72  
                 47.19      1:38.72 (51.53)
 28 Zapatka, Adam          10 OAK               1:31.80    1:39.02  
                 49.24      1:39.02 (49.78)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 80                  
 
  1. Wilton Y Wahoos Swim Club         911   2. Ridgefield Aquatic Club           660
  3. Greenwich Ywca Dolphins Swm Tm    647   4. Cougar Aquatic Team             499.5
  5. Cheshire Y/Sea Dog  Swim Club     414   6. YMCA Of Greenwich Marlins         385
  7. West Hartford Aquatic Team        301   8. SoNoCo Swim Club                  258
  9. Woodbridge Aquatic Club           181  10. Piranha Swimming @ Darien YMCA    149
 11. New Canaan YMCA Caimans           145  12. Zeus Swim Team                  138.5
 13. Glastonbury Swim Team             138  14. Shelton Monroe Swim Team          131
 15. Aquabears                         112  16. Windsor Water Rat Express         108
 17. Westport/Weston Family Y Swim     104  18. Sharks Swim Team, Inc             103
 19. Shoreline Elite Aquatics           94  20. Western CT YMCA Mako Swim Team     88
 21. Soundview Stingrays Swimming       77  22. Connecticut Aquatic Club           74
 23. Farmington Valley YMCA Tsunami     68  24. Charter Oak Aquatics               64
 25. Valley Shore YMCA Marlins          39  26. New Fairfield Aqua Flyers          37
 27. University Aquatic Club            32  28. Panther Aquatic Club               31
 29. Meriden Silver Fins                27  30. Wallingford YMCA Dolphins          26
 31. Hamden-North Haven Swimming        17  32. Weston Swimming Inc.               15
 33. Nutmeg Aquatics                    11  34. Hamden Hall Acquatic Club           9
 35. Hopkins Mariner Swim Team           5  35. Laurel E Hartford YMCA              5
 35. Omni                                5  38. Central CT Aquatics Team            3