Wesleyan University / CT Swimming - Site License       7/28/2012 - 17:09PM
        2012 Long Course Age Group Championship, Sanction #: L12-30        
 
 Event 46  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
  Res. Record: % 2:25.61  2010      Bryce Murad, CT
    CT Record: ! 2:25.82  2010      Bryce Murad, UAC
         Zone: Z 2:40.29
  2011 Winner: # 2:30.47            Matthew Molnar
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Pierce, Cole           11 GYWD              2:42.42    2:36.20Z  20  
                 36.07      1:15.55 (39.48)
        1:56.17 (40.62)     2:36.20 (40.03)
  2 Li, Matt               12 GRYM              2:39.19    2:38.70Z  17  
                 36.90      1:17.49 (40.59)
        1:58.93 (41.44)     2:38.70 (39.77)
  3 Sepuca, Joseph         12 GRYM              2:45.43    2:39.55Z  16  
                 37.29      1:17.40 (40.11)
        1:59.22 (41.82)     2:39.55 (40.33)
  4 Horan, Tommy           12 WYW               2:38.54    2:40.40   15  
                 37.09      1:19.21 (42.12)
        2:01.75 (42.54)     2:40.40 (38.65)
  5 Suchy, Will            12 WYW               2:42.27    2:41.08   14  
                 37.93      1:18.86 (40.93)
        2:00.39 (41.53)     2:41.08 (40.69)
  6 Fox, Ben               12 BRS               2:46.81    2:45.14   13  
                 39.56      1:20.87 (41.31)
        2:04.43 (43.56)     2:45.14 (40.71)
  7 Chernysh, Alexander    12 OAK               2:45.79    2:45.44   12  
                 38.63      1:20.75 (42.12)
        2:03.03 (42.28)     2:45.44 (42.41)
  8 Colleran, Liam         11 ZEUS              2:45.36    2:54.04   11  
                 40.35      1:27.28 (46.93)
        2:10.62 (43.34)     2:54.04 (43.42)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Beaulieu, Cian         12 WWRX              2:47.89    2:43.31    9  
                 39.12      1:20.02 (40.90)
        2:02.55 (42.53)     2:43.31 (40.76)
 10 Regan, Billy           11 WCYM              2:46.83    2:45.70    7  
                 39.10      1:21.40 (42.30)
        2:03.89 (42.49)     2:45.70 (41.81)
 11 Kulp, Andrew           11 NFAF              2:48.49    2:47.28    6  
                 38.61      1:21.24 (42.63)
        2:04.53 (43.29)     2:47.28 (42.75)
 12 Motmans, Nick          11 CDOG              2:49.38    2:48.57    5  
                 38.85      1:21.77 (42.92)
        2:05.70 (43.93)     2:48.57 (42.87)
 13 Pang, Stephen          12 WHAT              2:49.64    2:48.75    4  
                 38.26      1:21.18 (42.92)
        2:05.71 (44.53)     2:48.75 (43.04)
 14 Roy, Colin             12 WAC               2:50.97    2:50.58    3  
                 40.28      1:24.76 (44.48)
        2:09.78 (45.02)     2:50.58 (40.80)
 15 Stanley, Matt          12 CAC               2:50.25    2:53.13    2  
                 39.10      1:22.61 (43.51)
        2:08.39 (45.78)     2:53.13 (44.74)
 16 Torello, Jake          12 CAT               2:50.75    2:53.41    1  
                 42.02      1:26.27 (44.25)
        2:10.96 (44.69)     2:53.41 (42.45)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Branscombe, Tyler      11 WWRX              2:51.36             
                 40.83      1:24.45 (43.62)
        2:08.50 (44.05)     2:51.36 (42.86)
 18 Joyce, Timmy           11 WYW               2:51.74             
                 41.32      1:24.29 (42.97)
        2:09.22 (44.93)     2:51.74 (42.52)
 19 Keith, Patrick         11 MJCC              2:52.02             
                 39.66      1:24.28 (44.62)
        2:08.65 (44.37)     2:52.02 (43.37)
 20 King, Patrick          12 GRYM              2:52.28             
                 39.94      1:25.43 (45.49)
        2:09.82 (44.39)     2:52.28 (42.46)
 21 Skuches, Ethan         11 ARAC              2:52.62             
                 39.75                     
            2:08.34 ( )     2:52.62 (44.28)
 22 Duffy, Billy           11 WRAT              2:54.62             
                 40.35      1:25.35 (45.00)
        2:10.59 (45.24)     2:54.62 (44.03)
 23 Merrill, Colin         12 GLAS              2:55.85             
                 41.38      1:25.60 (44.22)
        2:11.60 (46.00)     2:55.85 (44.25)
 24 Cormier, Zach          11 HNHS              2:55.87             
                 41.51      1:26.83 (45.32)
        2:12.29 (45.46)     2:55.87 (43.58)
 25 Stewart, Luke          12 WYW               2:57.76             
                 42.81      1:29.34 (46.53)
        2:14.30 (44.96)     2:57.76 (43.46)
 26 Yanagisawa, Kevin      11 WAC               2:58.10             
                 36.57      1:28.44 (51.87)
        2:12.88 (44.44)     2:58.10 (45.22)
 27 Kimble, Spencer        11 FVYM              2:58.37             
                 42.67      1:28.54 (45.87)
      2:58.37 (1:29.83)                    
 28 Brewer, Benjamin       12 CDOG              2:58.49             
                 42.49      1:27.09 (44.60)
        2:14.18 (47.09)     2:58.49 (44.31)
 29 Gosnell, Charlie       12 WYW               2:58.91             
                 42.05      1:27.39 (45.34)
        2:14.59 (47.20)     2:58.91 (44.32)
 30 Looney, Ryan           11 WYW               2:59.27             
                 42.07      1:28.36 (46.29)
        2:16.15 (47.79)     2:59.27 (43.12)
 31 Hu, Hanry              12 PAC               2:59.56             
                 43.09      1:28.54 (45.45)
        2:16.47 (47.93)     2:59.56 (43.09)
 32 Parrott, Shawn         12 WAC               3:00.45             
                 42.58      1:27.73 (45.15)
        2:16.59 (48.86)     3:00.45 (43.86)
 33 Yarmolowitz, Jake      12 RAC               3:01.85             
                 43.37      1:28.68 (45.31)
        2:17.08 (48.40)     3:01.85 (44.77)
 34 Wyse, Jake             12 WWRX              3:01.86             
                 43.68      1:29.28 (45.60)
        2:17.46 (48.18)     3:01.86 (44.40)
 35 Martin, Matthew        11 WYW               3:03.67             
                 44.68      1:30.88 (46.20)
        2:18.09 (47.21)     3:03.67 (45.58)
 36 Nacson-Schechter, Rya  12 GRYM              3:03.69             
                 43.14      1:30.75 (47.61)
        2:18.10 (47.35)     3:03.69 (45.59)
 37 Coffey, Flynn          11 NCY               3:03.78             
                 43.34      1:29.78 (46.44)
        2:18.46 (48.68)     3:03.78 (45.32)
 38 Florio, Jake           12 WYW               3:03.89             
                 42.73      1:29.40 (46.67)
        2:18.27 (48.87)     3:03.89 (45.62)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 46                  
 
  1. Wilton Y Wahoos Swim Club         506   2. Greenwich Ywca Dolphins Swm Tm    414
  3. Cougar Aquatic Team             383.5   4. Ridgefield Aquatic Club           343
  5. Cheshire Y/Sea Dog  Swim Club     270   6. SoNoCo Swim Club                201.5
  7. West Hartford Aquatic Team        201   8. YMCA Of Greenwich Marlins         153
  9. Piranha Swimming @ Darien YMCA    114  10. Aquabears                         112
 11. Woodbridge Aquatic Club           111  12. Windsor Water Rat Express         108
 13. Shelton Monroe Swim Team           97  14. Sharks Swim Team, Inc              94
 15. Western CT YMCA Mako Swim Team     72  16. Zeus Swim Team                   69.5
 17. Shoreline Elite Aquatics           66  18. Glastonbury Swim Team              64
 19. Soundview Stingrays Swimming       63  20. Westport/Weston Family Y Swim    61.5
 21. Connecticut Aquatic Club           55  22. Farmington Valley YMCA Tsunami     50
 22. Charter Oak Aquatics               50  24. New Canaan YMCA Caimans            49
 25. Valley Shore YMCA Marlins          34  26. University Aquatic Club            32
 27. Meriden Silver Fins                27  28. New Fairfield Aqua Flyers          21
 29. Panther Aquatic Club               17  29. Hamden-North Haven Swimming        17
 31. Weston Swimming Inc.               15  32. Nutmeg Aquatics                    11
 33. Hamden Hall Acquatic Club           9  34. Wallingford YMCA Dolphins           6
 35. Laurel E Hartford YMCA              5  36. Central CT Aquatics Team            3
 37. Hopkins Mariner Swim Team           2