Wesleyan University / CT Swimming - Site License       7/28/2012 - 17:08PM
        2012 Long Course Age Group Championship, Sanction #: L12-30        
 
 Event 32  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Zone: Z 4:28.89
  2011 Winner: # 4:19.06            Jeffrey Anderson
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Revis, Mason           15 CAT               4:23.37    4:13.53#  20  
                 28.09        59.37 (31.28)
        1:30.93 (31.56)     2:03.34 (32.41)
        2:35.86 (32.52)     3:08.65 (32.79)
        3:41.25 (32.60)     4:13.53 (32.28)
  2 Gibbons, Jake          15 CAT               4:24.94    4:16.23#  17  
                 29.29      1:00.83 (31.54)
        1:33.15 (32.32)     2:05.81 (32.66)
        2:38.28 (32.47)     3:11.02 (32.74)
        3:44.13 (33.11)     4:16.23 (32.10)
  3 Stritzel, Tristan      15 CAT               4:28.37    4:24.94Z  16  
                 29.59      1:01.53 (31.94)
        1:35.11 (33.58)     2:08.65 (33.54)
        2:43.22 (34.57)     3:17.92 (34.70)
        3:52.48 (34.56)     4:24.94 (32.46)
  4 Eheander, Kyle         17 BEAR              4:29.51    4:25.28Z  15  
                 29.72      1:02.40 (32.68)
        1:36.43 (34.03)     2:10.97 (34.54)
        2:45.47 (34.50)     3:19.13 (33.66)
        3:53.96 (34.83)     4:25.28 (31.32)
  5 McNamara, Tom          17 PAC               4:28.52    4:30.87   14  
                 30.03      1:04.48 (34.45)
        1:38.89 (34.41)     2:14.07 (35.18)
        2:48.74 (34.67)     3:24.12 (35.38)
        3:58.26 (34.14)     4:30.87 (32.61)
  6 Myers, Chris           17 CAT               4:28.22    4:30.88   13  
                 30.19      1:04.12 (33.93)
        1:38.32 (34.20)     2:13.97 (35.65)
        2:48.85 (34.88)     3:25.20 (36.35)
        3:58.60 (33.40)     4:30.88 (32.28)
  7 Shepley, David         15 CDOG              4:30.73    4:30.98   12  
                 30.33      1:03.06 (32.73)
        1:37.85 (34.79)     2:12.53 (34.68)
        2:47.73 (35.20)     3:22.32 (34.59)
        3:57.58 (35.26)     4:30.98 (33.40)
  8 Dziopa, Gregory        15 SNCO              4:29.90    4:33.80   11  
                 30.62      1:05.46 (34.84)
        1:39.88 (34.42)     2:14.93 (35.05)
        2:49.59 (34.66)     3:24.72 (35.13)
        3:59.64 (34.92)     4:33.80 (34.16)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Cucurello, Mathew      16 SNCO             J4:31.75               9  
                 30.96      1:04.25 (33.29)
        1:38.87 (34.62)     2:13.14 (34.27)
        2:48.16 (35.02)     3:22.94 (34.78)
        3:58.02 (35.08)     4:31.75 (33.73)
 10 Mazziotti, Garrett     15 CAT              J4:32.48               7  
                 31.81      1:06.68 (34.87)
        1:41.49 (34.81)     2:16.88 (35.39)
        2:51.52 (34.64)     3:26.14 (34.62)
        4:00.29 (34.15)     4:32.48 (32.19)
 11 Ramos, Andres          16 ZEUS             J4:32.85               6  
                 30.74      1:05.46 (34.72)
        1:40.28 (34.82)     2:16.29 (36.01)
        2:48.72 (32.43)     3:23.59 (34.87)
        3:58.10 (34.51)     4:32.85 (34.75)
 12 Shand, Tyler           16 BRS              J4:32.92               5  
                 30.88      1:05.17 (34.29)
        1:39.42 (34.25)     2:14.26 (34.84)
        2:48.30 (34.04)     3:23.71 (35.41)
        3:58.43 (34.72)     4:32.92 (34.49)
 13 Carley, Sam            15 SEA              J4:34.70               4  
                 31.08      1:04.59 (33.51)
        1:38.76 (34.17)     2:13.84 (35.08)
        2:49.56 (35.72)     3:25.31 (35.75)
        4:00.21 (34.90)     4:34.70 (34.49)
 14 McClure, Brendan       16 WHAT             J4:35.83               3  
                 30.06      1:03.19 (33.13)
        1:38.45 (35.26)     2:13.66 (35.21)
        2:49.37 (35.71)     3:24.93 (35.56)
        4:00.95 (36.02)     4:35.83 (34.88)
 15 Buroker, Miles         15 SEA              J4:35.90               2  
                 30.88      1:05.34 (34.46)
        1:40.03 (34.69)     2:15.38 (35.35)
        2:50.33 (34.95)     3:25.87 (35.54)
        4:01.25 (35.38)     4:35.90 (34.65)
 16 Lombardo, Michael      18 WWRX             J4:38.01               1  
                 30.59      1:05.10 (34.51)
        1:40.62 (35.52)     2:16.63 (36.01)
        2:51.53 (34.90)     3:27.88 (36.35)
        4:03.74 (35.86)     4:38.01 (34.27)
 17 Rehor, Tyler           16 LEHY             J4:38.74             
                 30.91      1:05.14 (34.23)
        1:39.56 (34.42)     2:15.23 (35.67)
        2:50.67 (35.44)     3:26.93 (36.26)
        4:02.94 (36.01)     4:38.74 (35.80)
 18 Waide, Isaac           15 CAT              J4:40.09             
                 30.63      1:04.80 (34.17)
        1:40.50 (35.70)     2:15.89 (35.39)
        2:52.25 (36.36)     3:28.43 (36.18)
        4:05.23 (36.80)     4:40.09 (34.86)
 19 Karangekis, Nick       16 OAK              J4:40.72             
                 31.42      1:05.39 (33.97)
        1:40.79 (35.40)     2:16.35 (35.56)
        2:52.54 (36.19)     3:28.64 (36.10)
        4:05.07 (36.43)     4:40.72 (35.65)
 20 Boman, Tucker          15 OAK              J4:42.03             
                 30.86      1:05.67 (34.81)
        1:41.28 (35.61)     2:17.73 (36.45)
        2:53.83 (36.10)     3:30.41 (36.58)
        4:06.89 (36.48)     4:42.03 (35.14)
 21 Ward, Alexander        16 SNCO             J4:43.24             
                 32.19      1:07.21 (35.02)
        1:43.54 (36.33)     2:19.34 (35.80)
        2:55.74 (36.40)     3:31.70 (35.96)
        4:08.09 (36.39)     4:43.24 (35.15)
 22 Hacku, Rob             15 CDOG             J4:46.96             
                 31.31      1:07.16 (35.85)
        1:43.68 (36.52)     2:20.40 (36.72)
        2:57.25 (36.85)     3:34.10 (36.85)
        4:11.07 (36.97)     4:46.96 (35.89)
 23 Galus, Brett           17 PAC              J4:50.32             
                 31.42      1:06.20 (34.78)
        1:41.74 (35.54)     2:19.14 (37.40)
        2:56.74 (37.60)     3:35.27 (38.53)
        4:12.97 (37.70)     4:50.32 (37.35)
 24 Damon, Adam            17 WYW              J4:50.84             
                 32.24      1:09.68 (37.44)
        1:47.33 (37.65)     2:25.59 (38.26)
        3:02.62 (37.03)     3:40.13 (37.51)
        4:16.23 (36.10)     4:50.84 (34.61)
 25 Haren, Noel            15 BRS              J4:53.14             
                 32.11      1:08.23 (36.12)
        1:45.75 (37.52)     2:23.59 (37.84)
        3:01.51 (37.92)     3:39.35 (37.84)
        4:16.74 (37.39)     4:53.14 (36.40)
 26 Falcigno, Eddie        15 BRS              J5:00.18             
                 33.54      1:10.04 (36.50)
        1:48.93 (38.89)     2:26.53 (37.60)
        3:04.86 (38.33)     3:44.36 (39.50)
        4:22.98 (38.62)     5:00.18 (37.20)
 27 Barber, Doug           18 HHAC             J4:22.90             
                 29.42      1:01.84 (32.42)
        1:34.84 (33.00)     2:07.94 (33.10)
        2:41.41 (33.47)     3:15.39 (33.98)
        3:49.24 (33.85)     4:22.90 (33.66)
 28 Huffman, Richard       15 RAC              J4:33.27             
                 30.03      1:04.12 (34.09)
        1:38.19 (34.07)     2:13.85 (35.66)
        2:48.89 (35.04)     3:24.63 (35.74)
        3:59.72 (35.09)     4:33.27 (33.55)
 29 Powers, David          18 WAC              J4:43.99             
                 32.96      1:08.65 (35.69)
        1:45.30 (36.65)     2:22.03 (36.73)
        2:58.28 (36.25)     3:33.92 (35.64)
        4:09.41 (35.49)     4:43.99 (34.58)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 32                  
 
  1. Wilton Y Wahoos Swim Club         295   2. Cougar Aquatic Team             294.5
  3. Greenwich Ywca Dolphins Swm Tm    268   4. Ridgefield Aquatic Club           250
  5. SoNoCo Swim Club                162.5   6. Cheshire Y/Sea Dog  Swim Club     154
  7. West Hartford Aquatic Team        126   8. Aquabears                         112
  9. Piranha Swimming @ Darien YMCA     88  10. Sharks Swim Team, Inc              78
 10. Woodbridge Aquatic Club            78  12. Windsor Water Rat Express          60
 13. Westport/Weston Family Y Swim    59.5  14. Zeus Swim Team                   53.5
 15. Connecticut Aquatic Club           53  16. Shelton Monroe Swim Team           52
 17. Shoreline Elite Aquatics           38  18. Glastonbury Swim Team              37
 18. YMCA Of Greenwich Marlins          37  20. Western CT YMCA Mako Swim Team     36
 21. New Canaan YMCA Caimans            35  22. Valley Shore YMCA Marlins          34
 23. Farmington Valley YMCA Tsunami     28  24. Meriden Silver Fins                27
 24. Soundview Stingrays Swimming       27  26. Charter Oak Aquatics               26
 27. Panther Aquatic Club               17  28. New Fairfield Aqua Flyers          15
 29. Nutmeg Aquatics                    11  30. Hamden Hall Acquatic Club           9
 31. Central CT Aquatics Team            3  32. Hopkins Mariner Swim Team           2
 33. Laurel E Hartford YMCA              1